Archiwum 07 grudnia 2015


Perkusja w starożytności
Autor: palkerz | Kategorie: Instrumenty 
Tagi: instrumenty   instrumenty perkusyjne  
07 grudnia 2015, 10:04

Mimo braku źródeł muzycznych pośrednie źródła świadczą, że muzyka w kulturach starożytnych zajmowała bardzo ważne miejsce. Zarówno w życiu religijnym jak i świeckim muzyka towarzyszyła człowiekowi i była obiektem jego badań i zabiegów.

 

Muzyka była ważnym elementem obrzędów i magii. Między innymi w Egipcie, Grecji i Rzymie pojawił się taniec kultowy uprawiany przez kapłanki, do rytmu wygrywanego na instrumentach perkusyjnych. Do typowych instrumentów należały kołatki, bębenki czy chińskie dzwony i gongi. W Egipcie zazwyczaj korzystano z idiofonów takich jak klaskanki, sistrum, kastaniety, talerze i dzwonki. Perkusja towarzyszyła obrzędom oddawania czci egipskim bogom i bóstwom.

 

W muzyce popularnej chętnie stosowano grzechotki i różnego rodzaju tamburyny, podkreślające taniec oraz towarzyszące ogólnej zabawie. Indie to kraj, w którym skomplikowana rytmika oraz bogactwo perkusyjne zdominowało rozwój muzyczny i do dziś przejawia się w niektórych indyjskich melodiach.

 

Instrumenty perkusyjne to pierwsze instrumenty, które na stałe weszły w skład zespołów muzycznych. Perkusja poza swoją funkcją muzyczną stanowiła też sposób przekazania malunków, rysunków oraz rzeźby w danych epokach oraz rejonach świata.