| Kategorie: Instrumenty
Tagi: instrumenty bongosy
11 grudnia 2015, 15:03
Różnorodność instrumentów muzycznych wiąże się z wielością miejsc, z których pochodzą. Wiele z wykorzystywanych w muzyce klasycznej i rozrywkowej brzmień powstaje z udziałem ludowych instrumentów, tworzonych przez różne kultury.
Największą liczbą etnicznych instrumentów ludowych stanowią różnego rodzaju perkusje. Bębenki, kastaniety, grzechotki i dzwonki wytwarzane były przez ludowych artystów od niepamiętnych czasów. Niektóre z nich spełniały w danej kulturze ważne funkcje praktyczne. Miały odstraszać złe duchy czy przywoływać duchy przodków.
Ludowe instrumenty pochodzące z różnych stron świata przetrwały do naszych czasów i są wykorzystywane przez współczesnych muzyków. Charakterystyczne podwójne bębenki, które zauważyć można na koncertach muzyki rockowej, a także na występach muzyków etnicznych to bongosy. Pochodzą one z Kuby, ale znane są na całym świecie. Ich charakterystyczną cechą jest podwójna budowa. Złączone ze sobą bębenki tworzą parę, na której gra się za pomocą palców jednej ręki lub obiema dłońmi.
Istnieje bardzo wiele technik gry na bongosach, a najznakomitsi wykonawcy często stawali się członkami europejskich zespołów rozrywkowych. Bębenki i inne tradycyjne instrumenty perkusyjne wzbogacają brzmienie zespołów wykonujących bardzo różnorodną muzykę.